Informacje dotyczące zaworów

Informacje dotyczące zaworów

Zawory hydrauliczne Enerpac są dostępne w różnych wariantach i konfiguracjach. W zależności od potrzeb dostępne są zawory zwrotne, regulujące przepływ i ciśnienie, zawory iglicowe i różnicowe.

Informacje dotyczące zaworów

Siłowniki jednostronnego działania wymagają zaworu przynajmniej 3-drogowego przy czym mogą - w pewnych warunkach - być obsługiwane przez zawór 4-drogowy.

Siłowniki dwustronnego działania wymagają zaworu 4-drogowego, który zapewnia sterowanie przepływem przez każde przyłącze cylindra.

Ilość położeń
Oznacza ona ilość punktów kontrolnych, które może obsłużyć dany zawór. Zawór 2-położeniowy zapewnia możliwość sterowania tylko wysuwem lub powrotem tłoczyska cylindra. W celu umożliwienia sterowania pracą cylindra w położeniu trzymania, zawór musi być 3-położeniowy.

Konfiguracja pozycji środkowej
Pozycja środkowa zaworu to takie położenie, w którym nie zachodzi potrzeba żadnego ruchu składnika hydraulicznego, np. narzędzia lub cylindra.

Najbardziej powszechna jest konfiguracja z bezciśnieniowym obiegiem w pozycji środkowej. Taki układ zapewnia nieznaczny lub zerowy przesuw cylindra i odciążenie pompy. Dzięki temu nagrzewanie jest minimalne.

Kolejnym powszechnym typem konfiguracji jest układ zamknięty w pozycji środkowej, stosowany najczęściej do niezależnego sterowania systemów wielocylindrowych. W tym układzie również zapewniony jest nieznaczny lub zerowy przesuw cylindra, ale ponadto następuje odcięcie pompy od całego obwodu. Zastosowanie tego typu zaworu może wymagać podjęcia pewnych działań w celu odciążenia pompy,
aby uniknąć przegrzewania. Ponadto istnieje jeszcze wiele różnych typów zaworów, jak np. otwarty w pozycji środkowej lub z pełnym spływem w pozycji środkowej. Takie zawory znajdują zastosowanie przede wszystkim w złożonych systemach hydraulicznych i wymagają dodatkowego szczegółowego rozważenia.

 

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat zaworów: Informacje o zaworach (pdf).